Коміксів про Дикий Захід існує дуже багато, адже це одна із найвідоміших тем у літературі та кіно. Мальописів про ковбоїв по усьому світу на сьогодні випущена величезна кількість, але в Україні офіційно лише два – «До останньої краплі крові» та «Текс: Месник» (принаймні, я знаю лише про них).
Про перший я розповідав у одній із попередніх публікацій, де зазначив, що він став одним із кращих мальописів, прочитаних мною. Цього разу я розповім про власні враження від знайомства з ще одним коміксом про ковбоїв, випущеним в Україні видавництвом Fireclaw — «Текс: Месник».
Коротка історія коміксу та серії «Текс»
Видання «Текс: Месник» вийшло в Україні у грудні 2018 року українською завдяки старанням видавництва Fireclaw Ukraine. Оригінальна італійська назва коміксу – «Tex: Il Vendicatore». На батьківщині дане видання стало доступних на прилавках магазинів у 2017 році.
Ця пригодницька серія існує з далекого 1958 року. За цей час пригоди головного героя розтягнулися на 1240 випусків, які продовжують виходити й у наш час. Українською ця історія виходить вперше.
Сюжет
Сюжет коміксу доволі типовий, як для тематики вестерну й розповідає про пригоди однойменного героя на Дикому Заході. На берегах мексиканської річки Ріо-Гранде Текс намагається відшукати бандитів із ворожої банди, щоб помститися за смерть батька.
Але доля розпорядилась так, що не лише Текс розшукує злочинців, але й сам перебуває у розшуку. За його голову призначена нагорода.
Чи зможе Текс здійснити помсту і залишитися живим? Скількох життів буде коштувати таке “правосуддя” і як далеко доля занесе нашого героя? Відповіді на ці та багато інших питань слід шукати на 52 сторінках коміксу.
Сюжет цієї історії складно назвати епічним чи таким, що інтригує. Він доволі банальний та передбачуваний, як для вестерну. Текс – це типовий “герой”, який не сильно обдумує свої кроки й стрімголов кидається у бій і не зважає на кількість ворогів.
Можливо, він і має детальну історію та глибоку душу, але розкрити важливі та цікаві деталі у рамках 52 (в оригіналі 48) сторінок – це надскладне завдання. Можливо, український читач зміг би краще зрозуміти мотивацію героя, якби знайомився із цією історією з самого початку, а не з одного із тисячних випусків.
Виходить, що читач ніби знайомиться із 12 сезоном серіалу у якому їх 35. Зрозуміло, що так складно розібратися що до чого. Тому й не просто об’єктивно оцінити конкретно цю історію пригод Текса.
Схожа ситуація відбулася із коміксом «До останньої краплі крові», після прочитання якого залишається відчуття, що замало деталей та хочеться ще. Хоча й варто зазначити, що там трошки більше сторінок – 72. І сама історія завершена, а автори прямо натякають на продовження.
Малюнок та кольори
Те, що у коміксі «Текс: Месник» можна оцінювати сміливо – це малюнок та кольори. Ілюстрації в міру деталізовані. Їх приємно розглядати й вони гарно передають атмосферу подій, але в порівнянні з іншими коміксами – не найкращі.
Художник Стефано Андреуччі та колорист Маттео Ваттані виконують свою роботу добре й змогли наповнити цю пригоду атмосферою та втримати її від першої до останньої сторінки.
Як читачу, мені найбільше сподобались великі пейзажні ілюстрації. Їх лише декілька, але у вестернах та історіях про Дикий Захід без них не обійтися, бо вони задають необхідну атмосферу та настрій подій.
Також хороша робота проведена з погодними ефектами. Частина подій відбуваються вночі та під час грози. Малюнок добре передає атмосферу часу та ситуації.
Українське видання
В Україні «Текс: Месник» вийшов у оригінальному великому форматі – 21х29 см під твердою обкладинкою. Це досить великий формат, який часто критикують, адже він значно підвищує фінальну вартість видання. Частково це правда, але у нашому випадку усе виправдано.
Пригодницькі комікси краще сприймаються й простіше зануритися у події, коли тримаєш у руках великий, об’ємний том. Особливо добре це розумієш, розглядаючи великі панорамні локації. В цьому випадку розмір додає вражень, як і у коміксі «До останньої краплі крові», який за форматом ще більший.
Претензій до друку чи паперу немає. Моєму примірнику вже декілька років і за цей час історія була прочитана мною декілька разів. Сподіваюсь, він буде й далі зберігатися так добре, як зараз.
Підсумки
Мальопис «Текс: Месник» – це непогана, але досить типова історія про ковбоя на Дикому Заході, яким ми його й уявляємо. Він хоче битися, воювати й сам шукає нагоди для цього.
Це видання підходить для тих, хто вже знайомий з італійською серією «Текс» або планує й надалі в ній розбиратися. Усі інші читачі, ознайомившись із лише цим виданням, ризикують не зрозуміти усіх деталей та мотивів. Розкрити персонажів у рамках 52 сторінок дуже складно.
Видавництво Fireclaw молодці, що ризикнули й випустили пригоди Текса українською. Для когось вони стали хорошою можливістю познайомитися із новою для нас серією графічних романів, а для когось взагалі – першим коміксом українською мовою в домашній бібліотеці.