Протягом тривалого проміжку часу, який вимірювався далеко не одним роком, користуючись PlayStation 4, як гравець, я часто поглядав у бік PlayStation VR – одного із головних та, мабуть, найбільш неоднозначних аксесуарів для PS4.
Віртуальна реальність, з першого моменту, як я дізнався про її існування, виглядала чимось цікавим та захопливим. Ще б пак, адже можливість не просто споглядати за віртуальною пригодою з екрана, а повноцінно у неї зануритись, керуючи не лише персонажем загалом, а кожним його рухом, здавалась чимось неймовірним.
Але зануритись у такі пригоди та відчути ігрові технології майбутнього вийшло не так і просто. Одна із причин – це власне вартість, яка дорівнювала майже ціні нової PlayStation 4 Slim, за яку я її купував орієнтовно у році 2018. Погодьтесь, ідея придбати додатковий аксесуар за таку ж суму, яку ти заплатив за саму консоль декількома роками раніше – це серйозне рішення.
Ви повинні дуже любити конкретно цю платформу, щоб купувати для неї настільки вартісні аксесуари або сам аксесуар повинен бути неймовірно хорошим та дарувати просто безмежну кількість емоцій.
Огляд PlayStation VR для PS4
Споглядаючи рекламні ролики та трейлери окремих ігор, як користувач, я усвідомлював, що технологія VR далеко не ідеальна, зі своїми нюансами, але цікава і точно варта уваги.
Одним із аргументів, який відтерміновував моє особисте знайомство із цією технологією навіть в момент, коли я вже вирішив, що точно хочу із нею ознайомитись були відгуки користувачів та просто ґеймерів у інтернеті, які у загальній більшості спирались на факти, що ігор для PlayStation VR – не багато, вони дуже короткі та не мають повноцінного сюжету.
Спираючись на поширену думку, може скластись враження, що ігри у віртуальній реальності, у нашому випадку PlayStation VR – це не повноцінні проєкти, які ми звикли отримувати, купуючи відеоігри, а невеличкі забавки на декілька вечорів.
Якщо дивитись на це питання з погляду мас, можна вирішити, що інвестиція у такий аксесуар не вигідна, але чи дійсно це так? Чи, як завжди, уся правда криється у деталях?
У цьому відео на каналі “Таємна кімната” я розповім про свої особисті враження від ігор у віртуальній реальності та власне PlayStation VR. Ми розберемо основні моменти, пов’язані із цією технологією. Ви дізнаєтесь до чого варто бути готовим новому гравцю та наскільки актуальним залишається PS VR першого покоління для PlayStation 4.
Особливості ігор у VR: керування та переміщення
Одна із головних особливостей ігор у віртуальній реальності, яка відрізняє їх від звичних нам відеоігор полягає у тому, що у VR гравець одягає шолом і так отримує можливість не лише споглядати гру від першої особи, але й керувати поглядом, рухаючи головою.
Камера враховує рухи голови гравця у будь-якому напрямку, тому ви спокійно можете нагинатись, крутитись та навіть оглядатись назад. Спробувавши вперше, виникає дивне відчуття свободи й постійно хочеться заглянути у грі за кожен кут.
В плані огляду у гравця з’являється значно більше можливостей, ніж у звичайному, класичному, режимі гри перед монітором. Відчуття дивне, але в емоційному плані дуже цікаве. Це зовсім нові враження від ігрового процесу.
Переміщення в іграх реалізовано по-різному і залежить від конкретної гри. У одних ми спокійно ходимо за допомогою геймпаду, як зазвичай. У інших – телепортуємось на декілька кроків у бажаному напрямку. Зазвичай у бік, куди спрямований погляд або вказує спеціальний символ.
У багатьох проєктах доступні одразу два режими керування та переміщення. Гравець може обрати, як йому комфортніше ходити, так і керувати персонажем.
Ви можете обрати: грати з геймпадом, як зазвичай і тоді керування залишиться стандартним, а від VR гравець отримає лише можливість керувати поглядом.
Або обрати режим гри із PlayStation Move і тоді переміщення та інші активності будуть здійснюватись за допомогою Move-контроллерів та рухів гравця.
Саме цей варіант бачили більшість гравців у трейлерах, де демонструвалась можливість взаємодіяти із предметами та окремо керувати кожною рукою.
Це дуже цікавий досвід, але грати так на перших порах надзвичайно складно. Виникає відчуття, ніби ти вперше граєш у відеоігри. Все через те, що кнопок керування одномоментно стає дуже багато. А якщо Ви також раніше не грали з PlayStation Move, то прийдеться страждати та довго звикати.
І навіть, якщо гра великими літерами пише, яку кнопку натиснути, це Вам не допоможе, бо контролера у ваших руках два й одна й та ж кнопка для лівої руки та правої – може виконувати різні дії.
Що найсмішніше, Ви не можете подивитись, де ж знаходиться потрібна Вам кнопка, бо в той момент на вашій голові шолом і Ви не бачите рук. Інстинктивно ви опускаєте голову, щоб поглянути на геймпад, але нічого не бачите.
Вперше я стикнувся із цим у The Walking Dead: Saints & Sinners, коли за мною гнались зомбі, а я забув на яку кнопку та яким рухом діставати зброю. Втеча була моїм єдиним виходом, бо біг – це все, що я добре вмів.
Вдруге серйозно розгубився у The Elder Scrolls V: Skyrim VR, коли добрих 20 хвилин спочатку не міг зрозуміти, як присідати, а потім, як користуватись інвентарем. Загалом, керування у кожній грі індивідуальне і потрібно звикати, тому будьте готові, що буквально кожен проєкт – це щось своє, унікальне.
Читайте також: Endless Wonder VR – платформер для PC у віртуальній реальності від українських інді-розробників
На PlayStation VR немає у що грати?
Досліджуючи тему VR, я часто зустрічав висловлювання, що у віртуальній реальності немає у що грати. Якщо VR – це ніша, як і будь-яка ігрова платформа, то PlayStation VR – це ще більш конкретна категорія.
Проєктів для нього обмежена кількість, але, повірте мені, їх більш ніж достатньо, щоб знайти щось для себе цікаве і точно знайдеться десяток проєктів, які можуть стати Вашими улюбленими.
PlayStation Store має на вибір близько 600 проєктів. Якщо конкретизувати пошук до повних ігор, то залишиться майже 500. Погодьтесь, цифра солідна й обирати є з чого. Серед списку запропонованого Ви знайдете, як нові, небачені раніше назви, так і вже знайомі франшизи.
Є ігри у яких режим віртуальності реальності є додатковим, як цікавий бонус. Наприклад, Ace Combat 7, де під VR відведено буквально пару місій, проходження яких займе у гравця близько двох годин.
Або Tekken 7, де у VR гравець споглядає за боєм збоку, але отримує можливість оглядати локацію на 360 градусів. Цікавий ефект, який значно посилює глибину занурення.
Окрім цього, існує багато проєктів, які мають повноцінний сюжет та історію. Наприклад, Resident Evil 7, який є повністю тою ж грою на 10 годин сюжету. У віртуальній реальності графіка хоч трошки й гірша за оригінал, але ефект занурення значно потужніший і це саме те, що варто відчути навіть, якщо ви вже проходили звичайну версію.
Якщо, граючи у звичайну версію RE7 Вам було лячно та бридко, то враження від VR можна множити на 3. Повірте, маю досвід.
Враження від Farpoint для PS4 VR
Не менш цікавою виявилась Farpoint, яка стала першою грою, яку я пройшов у такому режимі. Це космічний шутер від першої особи у якому розповідається про групу вцілілих на невідомій планеті.
Окрім того, що це дуже атмосферна гра із хорошою подачею історії, головна її особливість – це стрілянина із жуками та іншими іншопланетними створіннями. Грати можна, як і з DualShok 4, так і з Aim Controller PS4. Останній варіант – це просто новий рівень вражень та захоплення.
Згадайте, які емоції у Вас виникали, коли Ви в дитинстві вперше спробували стріляти по качках у 8 біт. Пам’ятаєте, як Ви вперше натиснули на курок пластикового пістолета, а на екрані щось відбулось? Aim Controller дозволяє знову відчути такий вау-ефект. На моє превелике здивування, працює він дуже добре, стріляє точно і дозволяє навіть прицілюватись. Відстежування рухів гравця реалізовано просто чудово.
Farpoint вважається однією із кращих ігор PlayStation VR і зі свого боку я можу підтвердити, що це дійсно хороша гра. Але, так, варто мати на увазі, що для повноцінного занурення та максимального враження потрібен аксесуар для аксесуара, вибачте за тавтологію.
Загалом, грати на PlayStation VR є у що і вибір проєктів широкий. Перераховані мною ігри – це ті із якими особисто я ознайомився у першу чергу та лише невеличка частина з наявних.
Технічні характеристики PS VR
Єдина тема у яку я свідомо не буду заглиблюватись у сьогоднішній історії – це технічні характеристики шолома, адже, користуючись ним певний проміжок часу, усвідомив, що цифри в такому випадку нічого не скажуть потенційному користувачу.
Інформація про те, що шолом оснащений 5,7 дюймовим дисплеєм з роздільною здатністю 1080p зовсім не опише те, які враження гравець отримує, одягнувши його. А це історія саме про враження.
Щоб сформувати особисту думку про технологію, її потрібно обов’язково спробувати. Я ж коротко опишу переваги та недоліки, які відмітив за час користування та пройшовши декілька перших проєктів.
Проблеми PlayStation 4 VR V1
З того, що не сподобалось та викликає певний дискомфорт – це велика кількість проводів. Їх так багато, що розробник поклав у коробку інструкцію в стилі Lego, щоб новий користувач елементарно зрозумів, що й куди тицяти.
Якщо у Вас обмежений простір й Ви не можете залишити усе підключеним до наступного разу, коли будете грати – це може стати проблемою, адже процес підключення займає певний час.
На щастя у мене є можливість залишити усе готовим до гри та є місце, де можна заховати ці кілометри проводів, тому особисто для мене це не стало критичною проблемою.
Піднімаючи тему проводів, не можна не згадати про процесорний блок, до якого підключається шолом. Він має кулер у середині й від дуже гучний. Працює навіть гучніше, ніж моя PS4 Slim.
Читайте також: Огляд та враження від гри Prince of Persia: The Lost Crown на PS5
Труситься зображення та запотівання лінз у PS VR
Ще один нюанс користування – це те, що, починаючи гру, лише одягнувши шолом, лінзи можуть запотівати, тому потрібно мати під рукою хустинку, щоб їх протирати. Особливо часто це виникає, якщо грати взимку, коли в кімнаті прохолодно та під час особливо жвавої гри.
Досить часто користувачі у оглядах згадували деталь, пов’язану із тим, що зображення у грі чи предмети можуть труситись і від цього їх починає нудити. Пройшовши декілька ігор повністю і просто ознайомившись із понад десятком, особисто я помітив таке лише один раз і це було у грі, яка до цього працювала нормально.
Я не експерт, але можу зробити висновок, що це може бути пов’язано із тим, що камера з певних причин не могла нормально сфокусуватись. В той момент я грав вночі, в темній кімнаті. Підозрюю, що це і було прочиною неправильної роботи VR-шолома.
Правильні налаштування VR-шолому
Окрім цього, не варто забувати, що відстань між очима в усіх людей різна, тому роботу шолома бажано кожному налаштовувати індивідуально під себе.
Неправильно налаштований шолом може впливати й на те, що зображення у Вас перед очима буде занадто розмитим і вам постійно хотітиметься приблизити лінзи шолома ближче до очей, що призведе до надмірного затискання його на голові та появі слідів від нього на обличчі гравця.
Сам по собі шолом легенький та при правильному використанні й налаштуваннях на голові зовсім не відчувається.
Загалом, працює він добре й особливих технічних проблем під час гри не виникає, якщо налаштувати усе під себе. За раз я можу грати й по дві години підряд, тому зазначу, що усі тези про те, що у віртуальній реальності нудить – це дуже індивідуальна річ, яка також залежить від гри.
Дивні незрозумілі відчуття були лише декілька перших разів, коли вестибулярний апарат не дуже розумів, що відбувається. А потім просто звик.
Відгук користувача про ігри у віртуальній реальності
От що мені дійсно сподобалось – це можливість по-новому поглянути, як на вже знайомі ігри покоління PS4, так і зовсім нові. Той факт, що ти можеш повноцінно керувати поглядом та рухами персонажа у світі гри дозволяє набагато глибше відчути віртуальний світ. Особливо це відчувається у шутерах та жахастиках, хоча й інші ігрові жанри можуть Вас здивувати.
Я пропускаю той момент, що графічно VR-версії ігор виглядають трошки гірше, ніж їхні стандартні версії, але, на мою особисту думку, це не проблема, бо ігри у VR – це не про графіку, а в першу чергу про відчуття занурення, емоції та новий спосіб взаємодії. От чого, а позитивних емоцій ця технологія зможе Вам подарувати з надлишком.
Завдяки PlayStation VR я зміг по-новому поглянути на платформери, хоча раніше зовсім не вважав себе великим фанатом цього жанру. У цьому мені допомогла Moss (2018) – гра про маленьку хоробру мишку.
Зміг відчути, як це cпускатися у печеру Бетмена та особисто розслідувати злочини у Batman: Arkham VR. Це коротенька гра буквально на одну годину, але із нею варто ознайомитись навіть лише для того, щоб зустріти Джокера. Повірте, це дуже лячно.
І, звичайно ж, одна із перших ігор, яку я придбав стала – Skyrim VR. Ви можете жартувати із того, що хтось вкотре придбав цю гру, але, повірте мені, у віртуальній реальності цей світ відчувається зовсім по-іншому і ця версія варта кожної гривні своєї вартості.
Важливий нюанс та проблема віртуальної реальності
Загалом, кожна із названих сьогодні ігор заслуговує окремої уваги, бо це дійсно новий ігровий досвід. Але із специфіки технології автоматично випливає ще одна проблема.
Це нюанс, пов’язаний із тим, що у розповіді про гру у вірутальній реальності навіть на половину не вийде передати атмосферу, яку відчуває гравець у шоломі. Те, що бачить глядач на екрані в записі та зображення у гравця перед очима – це два різні виміри у буквальному значення.
Це момент, який варто мати на увазі, адже найнудніша та найпростіша на перший погляд гра, яку ви бачите у трейлерах, на практиці може виявитись надзвичайно цікавою пригодою. В процесі гри я переконувався у цьому неодноразово.
Чи варто купувати PS VR V1 у 2024 році?
Особисто я залишився більш, ніж задоволений від знайомства із PlayStation VR і впевнено вирішив, що ця технологія мені цікава і у майбутньому я буду купувати VR-шоломи для інших платформ.
І відповідаючи на питання, чи варто купувати у наш час PlayStation VR першої версії, я зазначу, що так. Це найпростіший та найдешевший спосіб ознайомитись із світом VR-технологій. Особливо, якщо у Вас також є в наявності PlayStation 4, яка після придбання PS5 використовується вкрай рідко. VR стане для неї буквально другим життям.
Підключивши шолом до консолі, ви одразу можете починати грати, на відміну від шоломів для PC, де хоч і значно більший вибір проєктів, важливим фактором ще є потужність вашої відеокарти.
Якщо у Вас активна підписка PlayStation+, то у Вашій бібліотеці вже точно є декілька проєктів у віртуальній реальності, адже їх неодноразово додавали до переліку ігор місяця. Також ніхто не відміняв Demo-версії, яких також дуже багато.
Читайте також: Особливості The Crew Motorfest з DualSense на PlayStation 5 | Ігри PS5