Історія розвитку відеоігор та ігрової індустрії нараховує вже далеко не один десяток років. За цей величезний проміжок часу ґеймери стали свідками багатьох надзвичайно цікавих історій.
Це були як неймовірні історії успіху, коли розробникам вдавалось створити гру, яка навіть на обмежених, як на свій час потужностях платформи, виходила інноваційною настільки, що здатна вразити гравців навіть через десятки років. Так і моменти, коли гра навіть на день релізу могла бути не цікавою та застарілою в усіх значеннях цього слова.
Відомі ситуації, коли, здавалося б, на перший погляд, непримітне та не відоме творіння ентузіастів настільки захоплювало серця гравців, що прямо чи опосередковано впливало на майбутні проєкти на багато років на перед. Та просто змінювало або навіть зароджувало нові ігрові жанри.
Ретро-ігри PS1
PlayStation 1 не стала виключенням і за свій життєвий цикл, який, до слова, тривав цілих 12 років, вона стала свідком максимально різних історій. Як неймовірних злетів, так і болючих падінь та розчарувань.
Попереднього разу у розмові про ігри PS1 я розповів Вам про добірку відеоігор із яких почалось моє особисте знайомство із цією платформою та ігри, які я з певних причин не подужав, та й просто не люблю.
Сьогодні ми з Вами продовжимо тему першої консолі від Sony і я розповім Вам про добірку надзвичайно хороших та унікальних ігор покоління PS1, які не лише пройшли випробування часом, але й до сьогодні майже усі залишаються ексклюзивами платформи. Тому ознайомитись із ними Ви не зможете більше ніде.
Ridge Racer (1994)
Перша гра про яку я Вам розповім – це Rigde Racer від Namco. Перша частина відомої в майбутньому консольної серії віртуальних перегонів і за сумісництвом одна із перших ігор на PlayStation.
Надпис на коробці каже, що гра побачила світ у 93му, але це не зовсім правда, бо сама PS1 побачила світ лише через рік – у 1994.
У 93-му році гравці дійсно мали можливість грати у цю гру, але лише на аркадних автоматах, які існували у великій кількості найрізноманітніших формфакторів. Від невеличких із просто кермом і до масштабної моделі Eunos Roadster, яка також відома як Mazda MX-5.
За своїми розмірами – це була повномасштабна модель авто із механічною коробкою передач та багатьма функціональними деталями, включаючи датчики швидкості та обертів двигуна. Грали ж ґеймери на величезному екрані шириною у десять футів, що дорівнює 3 метрам.
Для сучасних гравців такий аркадний атракціон може здатись чимось дивним, але аркадні автомати – це свій окремий світ і, щоб зрозуміти їх суть, на них потрібно грати, повірте моєму досвіду з дитинства. Це зовсім окремий та унікальний ігровий досвід, а особливо на початку 90-х.
Але це все ліричний відступ та окрема велика історія. Сьогодні ж об’єктом нашої розповіді є саме консольна домашня версія Ridge Racer, якою ж була вона?
Реклама Ridge Racer на PS1 (трейлер)
Не дивлячись на те, що розробка гри тривала дуже короткий проміжок часу, всього 8 місяців, розробникам не вдалось просто адаптувати аркадну версію під домашню платформу, тому гру створювали буквально з нуля.
Не дивлячись на це, Ridge Racer на PlayStation 1 вийшла не просто хорошою грою із солідними цифрами продажів, а справді революційним проєктом в ігроладному плані, який вплинув на майбутнє усього жанру віртуальних автоперегонів.
Розробники підняли планку якості настільки, що випускати новий автосимулятор у майбутньому, не спираючись на напрацювання Ridge Racer було просто безумством.
Ridge Racer заклала фундамент багатьох майбутніх ігор, включаючи серію Gran Turismo, перша частина якої вийде лише через 3 роки, у 1997-му.
Як це часто буває із іграми, які виходять на початку нового покоління консолей, перші ігри для них зазвичай досить прості, особливо, якщо порівнювати із проєктами, які виходять в кінці життєвого циклу платформи. Ridge Racer у цьому плані не стала виключенням.
Загалом у грі наявна лише одна велика траса, поділена на 3 частини за рівнями складності. Чим складніший рівень, тим більша максимальна швидкість автомобілів.
Вибір автомобілів невеликий – на старті усього 4. Усі вони відрізняються між собою технічно. Одні мають більшу максимальну швидкість, інші ж швидше прискорюються або кращі у поворотах.
Який би автомобіль Ви не обрали, завжди виграє майстерність водія, особливо у входженні у повороти та дрифті, який у цій грі обов’язковий та виступає однією із головних особливостей ігрового процесу.
Гра досить коротка і пройти її повністю можна буквально за годину. Цікаво, що розробники розв’язувати питання різноманітності ігрових траси таким чином, що в певний момент дозволяють просто проїхати уже знайомим маршрутом у зворотному напрямку.
Не дивлячись на свою простоту, відносну мінімалістичність та відсутність можливості грати у двох, що було для гравців ледь не найбільшим розчаруванням, Ridge Racer зуміла стати по-справжньому культовою грою.
У далекому 94-му вона змогла продемонструвати потужність нової на той момент консолі від Sony. Вона показала, якими можуть бути автоперегони у 3D та задала вектор руху для інших розробників на роки на перед.
Багато гравців відносять Ridge Racer до кращих ігор PlayStation 1 і я цілком із ними погоджуюсь. Це одна із моїх улюблених ігор у жанрі і просто проєкт, який я проходив неодноразово.
Це гра із власним унікальним стилем, атмосферою та музикою, яка Вам точно запам’ятається. Якщо Вам цікаво спробувати, якою була одна із перших та одночасно найкращих ігор на PlayStation 1, Ridge Racer – це саме те, що Вам потрібно.
Існує ще один цікавий історичний момент, пов’язаний із цією грою. Як Ви знаєте, усі ігри на PlayStation мають свій унікальний серійний номер. У Ridge Racer – це цифра 1, тобто цю гру дійсно можна вважати першою грою на PlayStation 1.
Street Fighter EX Plus Alpha (1997)
Наступна гра моєї колекції, яку я Вам рекомендую спробувати – це Street Fighter EX Plus Alpha. Також домашня версія аркадної гри, яка вперше побачила світ у 1996-му.
Версія для PS1 вийшла роком пізніше, у 97-му і стала першою грою в серії Street Fighter з 3D-полігональною графікою. Це також проєкт перехідного періоду, тому не дивуйтесь, що модельки персонажів виглядають досить кривенько та трикутними. Не дивлячись на це, у грі дуже хороша атмосфера і грається вона просто чудово.
Японська реклама Street Fighter EX Plus Alpha
У процесі портування гра не лише нічого не втратила, але й отримала багато нового контенту: додаткових персонажів, загальна кількість яких склала аж 23, пару нових режимів та багато інших незначних, але дуже приємних деталей.
Гравці у свій час прийняли гру дуже тепло та відзначали, що за відчуттями від ігрового процесу – це все то й же добре знайомий 2D Street Fighter, але з оновленою графікою. Перехід у 3D конкретно ця гра та частина серії пережила вдало, що траплялось досить рідко.
Особисто для мене гра цінна тим, що за усі роки наявності в колекції, я грав у неї досить багато. Це основний файтинг для мене на платформі. Я дуже проникся атмосферою, хоча це зовсім не означає, що я навчився у неї грати. Моїм улюбленим персонажем був Гаруда (Garuda).
Близько 10 років тому я придбав цю гру на одному із сайтів оголошень за 50 гривень, що вже мене дуже тішить, але купував я із однією ціллю – мати в колекції гру, у яку зможу грати із кимось. Це був момент, коли я лише починав збирати ігри для PS1.
Зазвичай, коли до Вас навідується хтось далекий від відеоігор, найкращий жанр, щоб пограти годинку разом – це мати гру жанру файтинг. І знаєте, що найсумніше? За 10 років такий момент так і не настав. Увесь цей час я грав у Street Fighter на PlayStation 1 сам.
Відмінності у версіях Street Fighter EX
Street Fighter EX має багато версій для різних платформ і усі вони відрізняються в деталях. Але саме версія для PS1 вважається найкращою та містить у собі найбільшу кількість контенту.
Окрім цікавого ігрового процесу, одна із головних особливостей гри – це хороша музика, написана колишніми композиторами Namco. Переважно – це джазовий фьюжн, з елементами року та електронної танцювальної музики.
Музичний супровід створює настільки унікальну атмосферу, що з часом ці треки починають асоціюватись конкретно із цією грою на епохою PS1.
Для юних читачів нагадаю, що на початку 90-х можливість у грі відтворювати не просто звуки, а великі якісні музичні треки була неймовірним технологічним досягненням.
Тому не дивно, що музика з гри дуже запам’яталась гравцям і того ж 97-го року повний 20-трековий CD-альбом із музикою та колекцією голосів персонажів виходив окремо.
Mickey’s Wild Adventure (1996)
Наступний герой нашої історії – Міккі Маус із грою Mickey’s Wild Adventure. Гра, яка виходила на декількох платформах і, як часто бувало у той час, – кожна версія – це буквально зовсім інша гра.
Версія для PlayStation 1 виходила лише у Pal регіоні у 1996-му і назву Wild Adventure носила лише ця версія. Версії інших платформ називались Mickey Mania: The Timeless Adventures of Mickey Mouse або Міккі Манія: позачасові пригоди Міккі Мауса.
Реклама (трейлер) Mickey Mania
Версія PS1 вийшла останньою і вона є найбільш технологічною та унікальною, адже у ній заново перемальовані усі спрайти та наявні елементи 3D. У ній найбільше рівнів + на багатьох локаціях присутні деталі, яких у інших версіях немає, зокрема: подовжені анімації та додаткові сцени.
У грі всього 6 рівнів, але усі вони неймовірно красиві. Кожен рівень оснований на окремому мультфільмі про пригоди Міккі, починаючи від Steamboat Willie 1928 року й аж до The Prince and the Pauper 1990 року, який на момент виходу гри був крайньою великою мультиплікаційною пригодою Міккі Мауса.
Сюжет та історія гри Mickey’s Wild Adventure
В процесі гри гравець має можливість ознайомитись із історією розвитку як персонажа, так і мультиплікації загалом. Повторюсь ще раз, гра просто неймовірно красива і, навіть не дивлячись на те, що вона вийшла майже 30 років тому, її візуальна складова навіть у наш час приймається як справжня магія, адже мультфільм буквально оживає на Ваших очах.
Як і багато відеоігор того часу, чим проєкт коротший, тим він складніший. І ця гра хороше підтвердження цьому неписаному закону відеоігор. Якщо Ви думаєте, що гра про мультиплікаційного героя – це щось просте та для молодшої аудиторії, то Ви глибоко помилаєтесь.
Якщо буквально на пам’ять вивчити усі рівні та знати порядок дій у битві із кожним босом, то Wild Adventure можна пройти буквально за годину, але, якщо Ви новий гравець, навіть не сподівайтесь, що зможете пройти її з першої спроби. В цьому плані – це гра свого часу і вона складна. Повірте моєму досвіду.
Цікавий історичний факт, пов’язаний із Mickey’s Wild Adventure. Ця гра стала дебютним проектом геймдизайнера Девіда Джаффе, який працював над серією Twisted Metal, а всесвітньовідомим став завдяки створенню серії ігор про Бога війни – God of War. Непоганий такий контраст тематики та стилю у робочому доробку.
Final Fantasy 8 (1999)
Крайня гра у сьогоднішній нашій добірці – це Final Fantasy VIII. Легендарна рольова гра та в багатьох моментах революційна частин серії Final Fantasy, яка побачила світ у 99-му.
Моє особисте проходження гри зайняло близько 120 годин і це не лише найбільша гра, яку я проходив на PlayStation 1, але й найдовша сюжетна гра, яку я грав загалом.
До слова зазначу, що до цього найдовшими іграми, які я грав були Final Fantasy 12 та Dragon Quest VIII. На їхнє проходження я витратив в середньому по 60 годин.
Сюжет FF8
Сюжет 8 частини Фінальної Фантазії великий, глобальний та багатогранний, тому буде помилкою, якщо я зараз намагатимусь коротенько за 2 хвилини розповісти про події гри, бо для цього, у кращому випадку, потрібно добрих хвилин 30. Це японська рольова гра із усіма притаманними для жанру плюсами та мінусами.
Головна сюжетна лінія розповідає про життєві перипетії Скволла Леонхарта, курсанта військової академії під назвою Баламб-Гарден. Це єдине місце у світі – де можна навчитись мистецтву магії з допомогою магічних істот, відомих як Сили Охоронців (Guardian Forces).
Такі сади – це спеціальні навчальні заклади, які тренують елітних бійців, які мають одну глобальну ціль – боротьба зі злом та збереження людства будь-якою ціною.
Хоч історія і крутиться навколо Сквола, його минулого та майбутнього, загалом у грі одразу 8 головних персонажів, якщо спиратись на мануал.
Окрім них, у процесі проходження гравець має можливість познайомитись ще із парою героїв, які хоч і є тимчасовмим, але їхні життєві перипетії не менш цікаві та важливі, ніж історії головних героїв.
Усі персонажі мають свою передісторію, характери та дуже добре пропрацьовані, як для свого часу. Кожен з них має сильні та слабкі сторони, які спочатку потрібно вивчити, а потім комбінувати свій загін таким чином, щоб герої могли доповнювати один одного в бою.
Це гра тої категорії, яку потрібно довго вивчати та розбиратись із правилами. Не дивуйтесь, якщо на сороковій годині гри ви виявите якусь функцію або деталь, про існування яких до цього Ви навіть не підозрювали.
Це перша гра серії Final Fantasy у якій персонажі мають реалістичні пропорції тіл. Тепер це не маленькі мультяшні створіння. Усі персонажі максимально антропоморфні та реалістичні, наскільки це було технічно можливо зробити на 1999 рік.
Це важливий момент, адже тепер гравці ще більше співпереживають героям, а драматичних подій у сюжеті, повірте мені, задосить. Як кажуть самі розробники, світ гри – це суміш «майбутнього, реального життя і фантазії».
Оригінальна версія гри виходила одразу на 4 дисках, що для того часу було великою рідкістю. Коли до гравця потрапляє така велика коробка, він одразу розуміє, що тримає руках щось велике та серйозне.
Читайте також: добірка українських ігор від незалежних розробників на будь-який смак та гаманець.
Окрім того, що світ гри великий та відкритий для дослідження, як це заведено у серії з першої частини, велику частину об’єму дисків займають кат-сцени просто не баченої на той час якості та музика, написана професіоналами та знавцями своєї справи.
Final Fantasy 8 одна із тих ігор, яка підкорила серця мільйонів гравців по усьому світу і для багатьох вона є не лише однією із кращих ігор на платформі, але й однією із кращих ігор усіх часів.
У Японії вона стала справжнім бестселлером. Лише за передзамовленням було продано понад 2 мільйони примірників. А в день релізу було придбано ще понад 2,2 мільйони копій гри.
У наш час Final Fantasy VIII вже не є ексклюзивом PlayStation і гравці за бажання можуть ознайомитися із нею не багатьох платформах. За даними на 2019 рік, сумарно світові продажі усіх версій для усіх платформ склали понад 9,6 мільйона проданих копій і ця цифра впевнено підтвердує, що гра дійсно хороша та варта уваги гравців.
Моє власне проходження було тривалим та складним, адже я проходив гру на прямих трансляціях з глядачами. Окрім цього оригінальна версія є набагато складнішою в порівнянні із перевиданнями та іншими, більш сучасними версіями.
Для мене Final Fantasy VIII стала справжнім випробуванням. Битву із останнім босом я не забуду ніколи, адже вона тривала декілька годин і після десятків спроб я все ж зміг його перемогти та завершити цю неймовірно складу, епічну та дуже цікаву пригоду.
PlayStation 1 в Україні
PlayStation 1 офіційно в Україні не продавалась і усі важливі події, пов’язані із нею. пройшли повз нас. Ми знайомились із 5 поколінням консолей та іграми для них із великим запізненням, а багато проєктів досі залишаються для нас невідомими.
У моїй колекції ще є досить багато цікавих проєктів, які не лише самі по собі були хорошими іграми, але й своїм виходом повпливали на розвиток ігрової індустрії майбутнього. Окремі були справді революційними.
Якщо Вам цікава історія PlayStation 1 і ви хотіли б продовжити цю тему, обов’язково залишайте свої думки у коментарях.