Мальопис «Одна весна в Чорнобилі» – це історія подорожі французьких художників та літераторів до Чорнобильської зони відчуження у 2008 році. Комікс вперше було видано у 2012-му у Франції. У 2020 році цей сюжет про трагічну сторінку історії України було видано українською мовою видавництвом “Видавництво”.
Сюжет та історія коміксу «Одна весна в Чорнобилі»
Сюжет коміксу розповідає про подорож до України групи митців, які на замовлення однієї з європейських екологічних організацій повинні на власні очі побачити наслідки ядерної катастрофи та створити матеріали для книги, яка пояснюватиме європейцям усю небезпеку атомної енергетики.
Прямуючи до України, усі учасники експедиції очікували побачити повну руїну в епіцентрі однієї із найбільших техногенних катастроф 20-го сторіччя. Прибувши на місце та ознайомившись із жителями зони відчуження, виявилось, що пустка – це лише перше враження, а місцевість – наповнена життям.Історія, яку розповідає автор у коміксі не стане для українського читача чимось новим, адже усі факти про Чорнобиль жителям України добре відомі з дитинства. Усі українці в деталях знають, як влада приховувала спочатку факт, а потім й наслідки трагедії, тому в цьому плані відкриттів очікувати не варто.
Набагато ціннішим є розуміння того, що, читаючи «Одна весна в Чорнобилі», читач бачить, як про Україну та катастрофу розповідають на Заході та у Європі загалом. Цей комікс – це історія про події в Україні, але створена європейцями для європейців. Якщо бути геть точним, то французами для французів.
Автору, Емманюелю Лепажу, було 19 років, коли сталась Чорнобильська атомна катастрофа. Про неї він дізнався по телебаченню.
Для українців цей твір цінний тим, що дозволяє поглянути на Україну збоку, очима француза. Збираючись до України, автор мав багато сумнівів та дуже непокоївся за свою безпеку, але, побувши тут два тижні та познайомившись із місцевими жителями, він зумів відчути плин життя цього місця.
Комікс про Чорнобиль у Франції
На сторінках коміксу «Одна весна в Чорнобилі» автор розповідає не лише історію своїх пригод в Україні, але й чесно говорить про проблеми, забобони та стереотипи. Ділиться враженнями від знайомства із самоселами, мародерами та простими людьми, які вважають цю землю рідним домом, всупереч забрудненню та радіації.
Про зміни у враженнях та сприйнятті говорять кольори малюнку – це деталь, яку при першому знайомстві із твором можна не помітити. Як і момент, коли герої на певний час втрачають перекладача. До слова зазначу, що автор підкреслює, що українці – двомовні.
Відгук про комікс «Одна весна в Чорнобилі»
«Одна весна в Чорнобилі» це цікава та надзвичайно атмосферна історія, яка дозволяє поглянути на Україну збоку. Події історії відбуваються у 2008 році. Автор дуже вдало зумів передати момент часу, епохи та дозволив поглянути на життя місцевих мешканців після трагедії. Для нього стало відкриттям, що воно досі триває.
На сприйняття та ефект занурення у події впливає розмір видання – 70х100/8 (245х340 мм.). Тримаючи у руках такий великий твір, дивишся на малюнок, ніби на фото чи екран телевізора. Думаю, якби історія випускалась у меншому розмірі, враження у читачів були б більш стриманими.
В Україні ця історія видана у кількості всього 1000 примірників. Якщо Вам цікаво дізнатися, як про одну із найтемніших сторінок історії України говорять та розповідають на Заході, то «Одна весна в Чорнобилі» Вам у цьому допоможе. Це цікава та глибока історія, яка не залишить байдужим.
Також комікс буде цікавим фанатам української серії відеоігор S.T.A.L.K.E.R., адже на сторінках читач може зустріти багато локацій, які добре йому відомі із віртуальних пригод.
Читайте також інші огляди коміксів від автора блогу “Таємна кімната”: